Általánosságban az empátia az a képesség, hogy megértjük, megérezzük egy másik ember nézőpontját, érzéseit, szükségleteit vagy szándékait, még akkor is, ha nem ugyanazok a körülmények. Néha magában foglalhatja a megértés alapján történő cselekvést, beleértve a segítség felajánlását is. Az empátia azonban nem mindig vezet cselekvéshez. Ez attól függhet, hogy milyen típusú empátiát fejlesztettél ki. Mi történik, ha nem érezzük? Lehetséges, hogy teljesen hiányzik az empátia belőlünk? És ha igen, ez mentális betegség jele lehet?
Paul Ekman és Daniel Goleman pszichológusok és kutatók szerint az empátiának az alábbi három fő típusa létezik.
A mások szenvedéséhez való viszonyulás azonban arra is késztethet, hogy elgondolkodj a segítségnyújtáson. A kutatások pedig azt sugallják, hogy amikor segítesz, a szervezeted több dopamint és oxytocint, több „jó közérzet hormont” termel. Ez aztán arra motivál, hogy a kognitív és érzelmi empátiád alapján tovább cselekedj. Az együttérző empátia példái közé tartozik, hogy megállítod az autódat, hogy segíts, amikor látod, hogy valaki elesik, vagy adományozol egy ügynek egy természeti katasztrófa után.
Nem mindenkinél alakul ki együttérző empátia, és az érzelmi vagy kognitív empátiának is különböző szintjei vannak. Például szomorú lehetsz amiatt, hogy a partnered kihívást él át (érzelmi empátia). Fáj, hogy látod, és fájdalmat okoz neked. Mégis előfordulhat, hogy nem igazán érted, miért éreznek így. Vagy akár úgy is érezheted, hogy a szomorúságuk oka nem elég komoly ahhoz, hogy indokolja ezeket az érzelmeket. Lehet, hogy nehezen látod a helyzetet az ő szemszögükből (kognitív empátia). Emiatt előfordulhat, hogy nem érzel együttérző empátiát.
Az empátiának spektruma létezik, és a legtöbb esetben nem teljesen hiányzik, csak csökkent. Mivel az empátia egy képesség, a legtöbb ember képes fejleszteni. Az alacsony empátia nem jelenti azt, hogy örökké így fogsz érezni. Bizonyos esetekben, betegség vagy trauma miatt, egyes embereknél rendkívül alacsony lehet az empátia, és csökkent a képességük, hogy kifejlesszék azt. Az alacsony empátiával összefüggésbe hozható egyéb rendellenes tényezők közé tartoznak:
Mivel mindenki más, és az empátia egy spektrum, az alacsony empátiát vagy az empátia hiányát kihívás lehet észrevenni.
Ahhoz, hogy megbízhatóan azonosítsd, hogy valaki stresszes, legalább 2-3 adaptornak kell megjelennie egy válaszadás alatt.
Célszerű lehet, hogy minden héten kiválasztunk egy adaptort, amelyet aztán következetesen megfigyelünk a hétköznapi kommunikáció során. Kezdjük mondjuk a pislogásszámmal, az adott héten csak annak változását figyeld. Ha sikerül összekötni a pislogásszám növekedését a témával, amely kiváltotta, akkor tudatosítsd magadban, hogy nem „csak” egy kollégával beszélsz, hanem egy stresszelő embertársaddal, aki ugyanúgy sebezhető, és álarcot visel, mint te.
Ha sikerül realizálnod a beszélgetéseid során, hogy mikor van a másik stresszben, és ezen felül úgy nézel rá, mint gyerekkori traumák és eltérő szociális fejlődés elszenvedőjére, akkor ki tudod venni a hirtelen emocionális reakcióidat a beszélgetésből, és helyette empátiával, kooperációra biztatva tudsz a konstruktív megoldás felé haladni.
Daniel Goleman: „Érzelmi intelligencia” 1997;
Daniel Goleman: „Érzelmi intelligencia a munkahelyen”
2002; Daniel Goleman: „Társas intelligencia”
2007; Paul Ekman: „The Nature of Emotion: Fundamental Questions” 1994
Ahogyan a Balázsékban is hallhattad!