A szakértők szerint az interperszonális kommunikáció 93 százaléka nonverbális. Testbeszédelemzők előszeretettel használják ezt a számot, az igazság azonban az, hogy egy félreértelmezett kutatáson alapul. Vannak olyan helyzetek, amikor „A”-t mondunk, de „B”-t értünk alatta, például, amikor megkérdezem a feleségem, hogy valami baj van. Erre ő összevonja a szemöldökét (harag) és összeszorítja ajkait (harag, visszatartott vélemény), majd bosszús hangnemben közli, hogy nincs. Az ilyen esetekben az agy limbikus rendszere által automatikusan dekódolt jelekre hagyatkozik az ember: összeveti a verbális mondandót a hangsúllyal és a testbeszéddel. Könnyen észrevesszük a disszonanciát közöttük. (Lásd a „Testbeszéd ereje” című keretet!)
Több millió éven át csak és kizárólag a nonverbális jelekkel kommunikáltak őseink. A genetikus memóriánk legkézenfekvőbb bizonyítéka például, hogy a babákat nem kell megtanítani mosolyogni. Sok nonverbális jelet reflexíven adunk, tudat alatt a limbikus rendszer vagy az ún. főemlős agy vezérlésére, tehát nagyon nehezen írható felül kognitívan.
Beszélgetőpartnerünk érzelmi állapotának a megértésében
55% | a testbeszédre támaszkodunk |
38% | a hanglejtésre és hanghordozásra |
7% | a szavaira |
(EZ ALBERT MEHRABIAN NEVES AMERIKAI PSZICHOLÓGUS ÚN. 7-38-55% ELMÉLETE)
Az érzelmekért, érzésekért is ez a terület felel. Amikor az emberek „olvasásáról” van szó, igazából az emberek érzelmeinek az olvasásáról beszélünk. A limbikus rendszer automatikusan dekódolja a jeleket, csak nem tudatosul, mivel nem tudja elmondani nekünk. Csak a gondolkodó agy beszéli a nyelvet, amire a főemlős agy nem képes (épp ezért nehéz szavakba önteni az érzéseinket is).
Másik oldalról nézve: amikor találkozunk valakivel, és verbálisan minden rendben van, de valami mégis gyanús, az nem a hatodik érzéknek köszönhető, hanem annak, hogy tudat alatt a verbális üzenettől többé vagy kevésbé eltérő nonverbális üzeneteket „fogunk”. Ezeket az üzeneteket a nők valóban jobban veszik evolúciós okokból, mivel főleg gyűjtögettek és családot neveltek, ezért a kommunikáció jobban fejlődött náluk. A férfiak vadásztak, ezért megy nekik jobban a tájékozódás.
Gyakran megkérdezik tőlem, hogy egy profilozó miben látja másképp az embertársait. A rövid válaszom az, hogy az emberek nonverbális kommunikációjának figyelésével könnyen rá lehet jönni arra, hogy mindenki sérült a maga módján, mindenki sebezhető, álarcot visel, és persze mindenki azt mondja, hogy ő nem visel álarcot. Testbeszéd-tanulmányaim miatt sokkal empatikusabb és megértőbb lettem, de ehhez hozzásegített egy szemléletmód is, egy szűrő, amelyen keresztül nézem az embereket. Ha sikerül elsajátítani az alábbiakat, rengeteg stressztől kímélhetjük meg magunkat.
Ha sikerül elsajátítanunk a fenti szemléletmódot, sokkal kevésbe leszünk stresszesek a kommunikáció során, így jobban tudunk figyelni a másik fél nonverbális jeleire is. Tehát, hogyan láthatunk kollégáink álarcai mögé?
A stressz miatt megnövekedett belső energiaszintet valahol le kell vezetni, ekkor jönnek be az olyan gesztusok (úgynevezett adaptorok), amelyek ezt az energiát vezetik le. Joe Navarro szerint, aki 30 évet profilozott az FBI-nál, ez a gesztuscsalád nem más, mint olyan mozdulatok összessége, melyek ismétlődőek, például a babrálás, körömpiszkálás, ékszerpiszkálás stb. Az arc megérintését is ide szokták venni.
Adaptorokat tehát akkor használunk, amikor stressz alatt vagyunk. Az ehhez való alkalmazkodás során használt gesztusokról – bár együttes előfordulásuk megbízható jel –, fontos leszögeznünk, hogyha megvakarja az orrát a főnök, az nem azt jelenti, hogy hazudik, lehet, hogy csak viszket az orra. Nincsenek abszolútok. Viszont, ha megvakarja az orrát, megváltozik a hangszíne, kitágul a pupillája, emelkedik a pislogásszáma, nyel egy nagyot, és elkezdi tördelni a kezét, amikor a beígért fizetésemelésről kérdezel, elég valószínű, hogy megtévesztés van a dologban. Viszont ez sem százszázalékos, csak azt látjuk, hogy stressz alá került (amikor hazudunk, ugyanúgy stresszelünk, és ugyanazok a külső, fiziológiai reakcióink, mintha csak kényes lenne a téma, és szimplán kellemetlen beszélni róla). De melyek is ezek a fiziológiai reakciók?
A kulcs az, hogy lássuk a viselkedés változását a komfort és a diszkomfort között. Ahhoz, hogy ezt meg tudjuk különböztetni, fel kell tudnunk ismerni az alap, azaz a komfortos, más néven általános viselkedési formát stresszmentes környezetben. Például, ha a főnökünk állandóan tördeli a kezét, akkor ez nem a stressz jele, amikor a fizetésemelésről kérdezzük…
Ahhoz, hogy észrevegyük, mikor vagy mitől stresszelnek a kollégáink, el kell kezdenünk odafigyelni rájuk, hogy mikor, milyen kérdésre adott válasz esetén teszik a következőket (a teljesség igénye nélkül a legfontosabbak). Mikor
Későbbi cikkekben majd belemegyünk hazugságvizsgálatba is, de ahhoz az első lépés az adaptorok és a fiziológiai változások észrevétele. Ha sok ilyen gesztus használatát veszed észre, ne lepődj meg: mint említettem, mindenki stresszel és álarcot hord.
Minden elismerésem és köszönetem a világ vezető nonverbális kommunikáció szakértőinek munkájukért és támogatásukért!
Chase Hughes: https://www.chasehughes.com
Scott Rouse and Greg Hartley: https://www.bodylanguagetactics.com
Mark Bowden: https://truthplane.com/
Jose Navarro: https://www.jnforensics.com/
Minden tartalom jogvédett és azok további felhasználása előzetes engedélyhez kötött, ellenkező esetben jogi következményeket vonhat maga után. Az itt elhelyezett szöveges és képi tartalmak további felhasználása a forrás megjelölésével, a szerző megnevezésével vagy engedéllyel lehetséges.
Copyright © 2021 by Bence Sziklay, in cooperation with Chase Hughes. All rights reserved.
Ahogyan a Balázsékban is hallhattad!